Question #192756

How fast did the wagon move, with a mass of 20 t, if during the collision with the stop, each of its two systems was compressed by 10 cm. It is known that each spring is compressed 1 cm under the action of force 9800 N.


Expert's answer

According to the energy conservation law, the kinetic energy of the mooving wagon was converted to the potential energy of spring elastic deformation:


mv22=2⋅kx22\dfrac{mv^2}{2} =2\cdot \dfrac{kx^2}{2}

where m=20t=20⋅103kgm = 20t = 20\cdot 10^3kg is the mass of the vagon, vv is its initial velocity, kk is the spring constant of each spring, x=10cm=0.1mx = 10cm = 0.1m is the compression rate of each spring. Factor 2 appeares since there are two identical springs in the system.

The spring constant can be found from the Hook's law:


k=Fx0k = \dfrac{F}{x_0}

where F=9800NF = 9800N is the force, and x0=1cm=0.01mx_0 = 1cm = 0.01m is the compression under this force.

Thus, obtain:


v=xkm=xFx0mv=0.1⋅98000.01⋅20⋅103=0.7m/sv = x\sqrt{\dfrac{k}{m}} = x\sqrt{\dfrac{F}{x_0m}}\\ v = 0.1\cdot \sqrt{\dfrac{9800}{0.01\cdot 20\cdot 10^3}} = 0.7m/s

Answer. 0.7 m/s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS