Question #191452

A 5.0 kg mass hangs at the end of a cord. Find the tension in the cord if the acceleration

of the mass is (a)1.5m/s


ଶ downwards (b.) 1.5m/s

upwards


1
Expert's answer
2021-05-10T16:04:28-0400

a)


T=m(ga)T=5(9.81.5)=41.5 NT=m(g-a)\\T=5(9.8-1.5)=41.5\ N

b)


T=m(g+a)T=5(9.8+1.5)=56.5 NT=m(g+a)\\T=5(9.8+1.5)=56.5\ N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS