Question #191406

8) An object moved 200 m E, 50 m 30° N of W , then 20 m 45 ^ 0 of W. Find the final displacement


1
Expert's answer
2021-05-10T16:04:21-0400
s=(200,0)+(50cos30,50sin30)+(20cos45,20sin45)=(142.6,39.1) ms=142.62+39.12=148 mθ=arctan39.1142.6=15° N of Es=(200,0)+(-50\cos{30},50\sin{30})\\+(-20\cos{45},20\sin{45})=(142.6,39.1)\ m\\s=\sqrt{142.6^2+39.1^2}=148\ m\\ \theta=\arctan{\frac{39.1}{142.6}}=15\degree \text{ N of E}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS