Question #190513


#1.


A 2.0 kg particle moves as a function of time as follows:


x = 3.5 sin (1.5t+π/2)


Where, distance is measured in meters and time in seconds.


a)What are the equations for the potential and kinetic energies of the particle in Question #1?






1
Expert's answer
2021-05-11T16:35:08-0400
K=0.5mv2K=0.5(2)(5.25sin1.5t)2=27.5625sin21.5tK=0.5mv^2\\K=0.5(2)(-5.25\sin{1.5t})^2=27.5625\sin^2{1.5t}

U=0.5kx2=27.5625cos21.5tU=0.5kx^2=27.5625\cos^2{1.5t}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS