Question #188846

A boat moving downstream (with current in the river in 4min and 7s to cover a measeured mile according to marks on shore and 7min 30s to cover the same distance moving upstream (against the current) If the boats velocity relative to the water is 11 km/h. What is the velocity of the current in the river.


1
Expert's answer
2021-05-04T12:08:08-0400

11 km/h=3.056 m/s11\ km/h=3.056\ m/s

4 min 7 s=247 s4\ min\ 7\ s=247\ s

7 min 30 s=450 s7\ min\ 30\ s=450\ s


(3.056+v)247=(3.056v)450v=0.89 (m/s)(3.056+v)\cdot247=(3.056-v)\cdot450\to v=0.89\ (m/s) . Answer








Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS