Question #185545

A 2.00-kg rock has a horizontal velocity of magnitude when it is at point P in the Figure.


a. At this instant, what are the magnitude and direction of its angular momentum relative to point O?

b. If the only force acting on the rock is its weight,

what is the rate of change (magnitude and

direction) of its angular momentum at this

instant?


Expert's answer

a)


L=mvrsin143.1L=(2)(12)(8)sin143.1=115kgm2sL=mvr\sin{143.1}\\L=(2)(12)(8)\sin{143.1}=115\frac{kgm^2}{s}

θ=18036.9=143.1°\theta=180-36.9=143.1\degree

b)


τ=mgrcos36.9τ=(2)(9.8)(8)cos36.9=125kgm2s2\tau=mgr\cos{36.9}\\\tau=(2)(9.8)(8)\cos{36.9}=125\frac{kgm^2}{s^2}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS