Question #184082

For a particle executing SHM the displacement is 8 cm at that instant the velocity is 6 cm/s and the

displacement is 6 cm at that instant the velocity is 8 cm/s. Calculate (i) amplitude(A), (ii) frequency(f)

and (iii) time period(T).


Expert's answer

i)

v1=ωA2−x12v2=ωA2−x22v1v2=A2−x12A2−x2268=A2−82A2−62A=10 cmv_1=\omega\sqrt{A^2-x_1^2}\\v_2=\omega\sqrt{A^2-x_2^2}\\\frac{v_1}{v_2}=\frac{\sqrt{A^2-x_1^2}}{\sqrt{A^2-x_2^2}}\\ \frac{6}{8}=\frac{\sqrt{A^2-8^2}}{\sqrt{A^2-6^2}}\\A=10\ cm

ii)

6=2πf102−82f=0.16 Hz6=2\pi f\sqrt{10^2-8^2}\\f=0.16\ Hz

iii)


T=10.16=6.3 s\\T=\frac{1}{0.16}=6.3\ s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS