Question #183717

Vector A has a magnitude of 4.00 units. Vector B has a magnitude of 7.10 units. The angle between A and B is 60.0 degrees. What is the magnitude of A+ B?


Expert's answer


From the triangle △EFG\triangle EFG using the cosine law, find the magnitude of A⃗+B⃗\vec{A} + \vec{B}:


∣A⃗+B⃗∣2=A2+B2−2ABcos⁡(180°−θ)|\vec{A} + \vec{B}|^2 = A^2 + B^2 - 2AB\cos(180\degree - \theta)

where A=∣A⃗∣=4,B=∣B⃗∣=7.1A = |\vec{A}| = 4, B = |\vec{B}| = 7.1, and θ=60°\theta = 60\degree. Thus, obtain:


∣A⃗+B⃗∣2=42+7.12−2⋅4⋅7.1⋅cos⁡120°=94.81|\vec{A} + \vec{B}|^2 =4^2 + 7.1^2 - 2\cdot 4\cdot 7.1\cdot\cos120\degree =94.81

Thus


∣A⃗+B⃗∣=94.81≈9.7|\vec{A} + \vec{B}| = \sqrt{94.81} \approx 9.7

Answer. 9.7 units.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS