Question #180558

A 14kg is being pulled with a force of 40N at a 22o angle. What is the acceleration if coefficient of friction is 0.35?


Expert's answer

By defintion, the friction force is:


Ffr=μmgFfr=0.35⋅15⋅9.8=51.45NF_{fr} = \mu mg\\ F_{fr} = 0.35\cdot 15\cdot 9.8 = 51.45N

where μ=0.35\mu = 0.35 is the coefficient of friction, m=14kgm = 14kg is the mass of the body, and g=9.8m/s2g = 9.8 m/s^2 is the gravitational acceleration.

The horizontal projection of the pulling force is:


Fx=Fcos⁡θFx=40N⋅cos⁡22°≈37NF_x = F\cos \theta\\ F_x = 40N\cdot \cos 22\degree \approx 37N

where F=40NF = 40N, and θ=22°\theta = 22\degree.

Since the friction force is greater than the pulling force:

Ffr>FxF_{fr} > F_x

the body will not move (the acceleration will be 0).


Answer. 0.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS