Question #178346

A car going 50 ms is brought to rest in a distance of 20.0 m as it strikes a pile of dirt. How large

an average force is exerted by seatbelts on a 90 kg passenger as the car is stopped?


Expert's answer

Let's first find the deceleration of the car:


v2=v02+2as,v^2=v_0^2+2as,a=v2−v022s=0−(50 ms)22⋅20 m=−62.5 ms2.a=\dfrac{v^2-v_0^2}{2s}=\dfrac{0-(50\ \dfrac{m}{s})^2}{2\cdot20\ m}=-62.5\ \dfrac{m}{s^2}.

The sign minus means that the car decelerates.

Finally, we can find an average force exerted by seatbelts on a 90 kg passenger as the car is stopped:


F=ma=90 kg⋅(−62.5 ms2)=−5625 N.F=ma=90\ kg\cdot(-62.5\ \dfrac{m}{s^2})=-5625\ N.

The magnitude of the average force exerted by seatbelts on a 90 kg passenger as the car is stopped equals 5625 N. The sign minus means that the average force directed in the opposite direction to the motion of the car.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS