Question #176873

What is the magnitude of the acceleration, in g units, of a pilot whose aircraft enters a horizontal circular turn with a

velocity of vi = ሺ400i + 500j ሻ m/s and 24.0 s later leaves the turn with a velocity of vf = ሺ−400i − 500jሻ m/s?


Expert's answer

a=vf−vit,a=\dfrac{v_f-v_i}{t},a=(−400i−500j−400i−500j) ms24 s,a=\dfrac{(-400i-500j-400i-500j)\ \dfrac{m}{s}}{24\ s},a=(−800i−1000j) ms24 s=(−33.33i−41.67j) ms2,a=\dfrac{(-800i-1000j)\ \dfrac{m}{s}}{24\ s}=(-33.33i-41.67j)\ \dfrac{m}{s^2},a=ax2+ay2=(−33.33 ms2)2+(−41.67 ms2)2,a=\sqrt{a_x^2+a_y^2}=\sqrt{(-33.33\ \dfrac{m}{s^2})^2+(-41.67\ \dfrac{m}{s^2})^2},a=53.36 ms2⋅1 g9.8 ms2=5.44g.a=53.36\ \dfrac{m}{s^2}\cdot\dfrac{1\ g}{9.8\ \dfrac{m}{s^2}}=5.44g.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS