Question #176786

The system contains 1025 molecules of air. Estimate the energy required to raise the system temperature by 5 ° C. Take the Boltzmann constant from the corresponding tables. (K = 1.38 × 10-23)

a. 0.5 J

b. 1kJ

c. 1.5 MJ

d. 2 MJ

e. 2.5 MJ

b is correct but I dont know the procedure


Expert's answer

ΔQ=NkΔTΔQ=(1025)(1.38⋅10−23)(5)=690 J\Delta Q=Nk\Delta T\\\Delta Q=(10^{25})(1.38\cdot10^{-23})(5)=690\ J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS