Question #176461

Consider two 100microfarads capacitors.one charged to 10 V, disconnected from power supply and then connected across the other.calculate the energy stored by the combination


1
Expert's answer
2021-03-29T08:58:00-0400
q=CUC=2CE=0.5q22CE=0.5C2U24CE=CU28E=(104)(10)28=1.25 mJq=CU\\C'=2C\\ E=0.5\frac{q^2}{2C'}\\ E=0.5\frac{C^2U^2}{4C}\\ E=\frac{CU^2}{8}\\ E=\frac{(10^{-4})(10)^2}{8}=1.25\ mJ


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS