Question #176087

A bus moving at a speed of 20m/s begins to slow at a constant rate of 3.0m/s each second. How far does it go before stopping?


Expert's answer

Let's first find the time that the bus takes to stop:


t=v−v0a=0−20 ms−3.0 ms2=6.67 s.t=\dfrac{v-v_0}{a}=\dfrac{0-20\ \dfrac{m}{s}}{-3.0\ \dfrac{m}{s^2}}=6.67\ s.

Finally, we can find the distance travelled by the bus before it stops:


d=12(v0+v)t,d=\dfrac{1}{2}(v_0+v)t,d=12⋅(20 ms+0)⋅6.67 s=66.7 m.d=\dfrac{1}{2}\cdot(20\ \dfrac{m}{s}+0)\cdot6.67\ s=66.7\ m.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS