Question #175977

An object has a weight of 690 Newton on earth, specify (a) its mass in kilograms, (b) its weight in pound-force, and (c) its mass in slugs. If the object is on other celestial objects, where the gravitational acceleration is g = 5.50 ft/s2 , determine (d) its mass in kilograms, and (e) its weight in pounds-force.


1
Expert's answer
2021-04-01T18:42:30-0400

a)


m=6909.8=70.4 kgm=\frac{690}{9.8}=70.4\ kg

b)


W=6904.448=155 lbFW=\frac{690}{4.448}=155\ lb_F

c)


m=15532.17405=4.82 slugsm=\frac{155}{32.17405}=4.82\ slugs

d)


m=70.4 kgm=70.4\ kg

e)


W=4.82(5.5)=26.5 lbfW'=4.82(5.5)=26.5\ lb_f


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS