Question #175877

James stands next to the Van de Graaff generator and gets a shock as he holds his knuckle 0.2 m from the machine. In order for a spark to jump. The electric field strength must be 3 x 10 V/m. At this distance, what is the potential difference between James and the generator?


Expert's answer

Let's assume the electric field strength E=30V/mE = 30V/m to be uniform at the distance Δx=0.2m\Delta x = 0.2m. Then the potential difference Δφ\Delta \varphi can be found from its definition:


E=−ΔφΔxΔφ=−EΔxΔφ=−30V/m⋅0.2m=−30VE = -\dfrac{\Delta \varphi}{\Delta x}\\ \Delta \varphi = -E\Delta x\\ \Delta \varphi = -30V/m\cdot 0.2m = -30V

Answer. -30 V.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS