Question #175359

An electric motor uses 180m of copper conductor with a cross sectional area of 0.26 cm². Find the resistance of the electric motor. The resistivity of copper is 1.72x10^-8 ohm meter.


Expert's answer

We can find the resistance as follows:


R=ρLA,R=\dfrac{\rho L}{A},R=1.72⋅10−8 Ω⋅m⋅10 m0.26 cm2⋅(1 m100 cm)2=0.12 Ω.R=\dfrac{1.72\cdot10^{-8}\ \Omega\cdot m\cdot10\ m}{0.26\ cm^2\cdot(\dfrac{1\ m}{100\ cm})^2}=0.12\ \Omega.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS