Question #174057

A body with moment of inertia I = 10 kgm² rotates uniformly with T = 2s. Find the moment of momentum of the body, relative to the axis of rotation.


Expert's answer

By definition, the moment of momentum is:


L=IωL = I\omega

where I=10kg⋅m2I = 10kg\cdot m^2 is the moment of inertia, and ω\omega is the angular speed. In turn, the angular speed is:


ω=2πT\omega = \dfrac{2\pi}{T}

where T=2sT = 2s is the period of rotation. Thus, obtian:


L=2πITL=2π⋅102=10π≈31.4 kg⋅m2sL = \dfrac{2\pi I}{T}\\ L = \dfrac{2\pi \cdot 10}{2} = 10\pi\approx 31.4\space \dfrac{kg\cdot m^2}{s}

Answer. 31.4 kg⋅m2s31.4\space \dfrac{kg\cdot m^2}{s}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS