Question #174048

A wheel with mass m = 1 kg under the action of a moment of 3 Nm, rotates at an angular acceleration of 0.5 rad / s². Find the radius of the wheel.


Expert's answer

We can find the radius of the wheel as follows:


τ=Iα,\tau=I\alpha,τ=12mr2α,\tau=\dfrac{1}{2}mr^2\alpha,r=2τmα=2⋅3 N⋅m1 kg⋅0.5 rads2=3.5 m.r=\sqrt{\dfrac{2\tau}{m\alpha}}=\sqrt{\dfrac{2\cdot3\ N\cdot m}{1\ kg\cdot0.5\ \dfrac{rad}{s^2}}}=3.5\ m.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS