Question #173019

 A normal force 35N act over an area of 5m2. What is the pressure exerted by the force?

a. 7.00 dynes b. 7.00 joules c. 7.00 pascals d. 7.00 watts



Expert's answer

By defintion, the pressure is:


p=FAp = \dfrac{F}{A}

where F=35NF = 35N is the force, and A=5m2A = 5m^2 is the area over which the force acts. The units of the pressure are pascals. Thus, obtain:


p=35N5m2=7Pap = \dfrac{35N}{5m^2} = 7Pa

Answer. c. 7.00 pascals.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS