Question #171291

A 105-kg rubber mat is pushed on a dry concrete floor. What is the coefficient of static friction, if the force required to start the mat sliding is 1030 N?


1
Expert's answer
2021-03-14T19:14:01-0400

Applying the Newton’s Second Law of Motion, we get (at the moment when the mat begins to slide the acceleration is zero):


FappFs.fr.=0,F_{app}-F_{s.fr.}=0,Fappl=Fs.fr.=μsN=μsmg,F_{appl}=F_{s.fr.}=\mu_sN=\mu_s mg,μs=Fappmg=1030 N105 kg9.8 ms2=1.0\mu_s=\dfrac{F_{app}}{mg}=\dfrac{1030\ N}{105\ kg\cdot9.8\ \dfrac{m}{s^2}}=1.0

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS