Question #171096

A 4.3kg mass is suspended by two strings, as shown on the right. If the tension in strong 1 is 28N, then determine the tension in string 2, and the angle.


Expert's answer

W=T2sin⁡aT2cos⁡a=T1a=arctan⁡WT1=arctan⁡4.3⋅9.828=56.4°W=T_2\sin{a}\\ T_2\cos{a}=T_1\\a=\arctan{\frac{W}{T_1}}=\arctan{\frac{4.3\cdot9.8}{28}}=56.4\degree

T2cos⁡56.4=28T2=50.6 NT_2\cos{56.4}=28\\T_2=50.6\ N


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS