Question #170414

Fred (60 kg) is rollerblading at a velocity of 25 km/h [E] when he sees a broken glass bottle on the path ahead. He brakes and is slowed to a velocity of 8 km/h[E] in 4.2 s.What is the coefficient of friction between Fred's rollerblades and the ground? (Hint: Start by rearranging Ff=μFN into μ=Ff/Fn. Find Fn and Ff. Here FNET = Ff , therefore FNET = ma becomes Ff = ma)


Expert's answer

Let's first find the acceleration of the Fred:


a=v−v0t=2.22 ms−6.94 ms4.2 s=−1.12 ms2.a=\dfrac{v-v_0}{t}=\dfrac{2.22\ \dfrac{m}{s}-6.94\ \dfrac{m}{s}}{4.2\ s}=-1.12\ \dfrac{m}{s^2}.

Let's apply the Newton's Second Law of Motion:


−Ffr=ma,-F_{fr}=ma,−μmg=ma,-\mu mg=ma,μ=−ag=−−1.12 ms29.8 ms2=0.11.\mu=-\dfrac{a}{g}=-\dfrac{-1.12\ \dfrac{m}{s^2}}{9.8\ \dfrac{m}{s^2}}=0.11.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS