Question #168529

if an object of mass 15kg is travelling at 5m/s, how much kinetic energy does it have?


1
Expert's answer
2021-03-08T08:30:50-0500
KE=12mv2,KE=\dfrac{1}{2}mv^2,KE=1215 kg(5 ms)2=187.5 J.KE=\dfrac{1}{2}\cdot15\ kg\cdot(5\ \dfrac{m}{s})^2=187.5\ J.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS