Answer to Question #166177 in Physics for gibson

Question #166177

A body is dropped from rest at a height of 150m and simultaneously another body is dropped from rest a point 100m above the ground. What is the difference between their heights after they have fall for 3 seconds?


1
Expert's answer
2021-03-02T18:08:08-0500
y1=h10.5gt2y2=h20.5gt2d=y1y2=h1h2=150100=50 my_1=h_1-0.5gt^2\\y_2=h_2-0.5gt^2\\d=y_1-y_2=h_1-h_2=150-100=50\ m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog