Answer to Question #166173 in Physics for gibson mkandawire

Question #166173

Just as a car start to accelerate from rest at a constant rate of 2.44m/s2, a bus moving at a constant speed of 19.6m/s passes a car in a parallel lane.

(a) How long before the car overtakes the bus?

(b) How fast is the car going then?

(c) How far has the car gone at that point?



1
Expert's answer
2021-02-28T07:27:19-0500

(a) The distance traveled by the car can be written as follows:


d1=12at2.d_1=\dfrac{1}{2}at^2.

The distance traveled by the bus can be written as follows:


d2=vt.d_2=vt.

When the car overtakes the bus d1=d2d_1=d_2 and we can write:


12at2=vt,\dfrac{1}{2}at^2=vt,t=2va=219.6 ms2.44 ms2=16.1 s.t=\dfrac{2v}{a}=\dfrac{2\cdot19.6\ \dfrac{m}{s}}{2.44\ \dfrac{m}{s^2}}=16.1\ s.

(b) We can find the speed of the car when the bus overtaking from the kinematic equation:


v=v0+at=0+2.44 ms216.1 s=39.3 ms.v=v_0+at=0+2.44\ \dfrac{m}{s^2}\cdot16.1\ s=39.3\ \dfrac{m}{s}.

(c) We can find the distance that the car travels at that point from the kinematic equation:


d1=12at2,d_1=\dfrac{1}{2}at^2,d1=122.44 ms2(16.1 s)2=316 m.d_1=\dfrac{1}{2}\cdot2.44\ \dfrac{m}{s^2}\cdot(16.1\ s)^2=316\ m.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Christopher
12.04.24, 10:07

Thank you very much for the help

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog