Question #162955

Niobium with an atomic weight of 92.90 u is characterized by a bcc lattice structure with a lattice constant of 3.30 Å. Calculate the density.


1
Expert's answer
2021-02-17T11:09:26-0500

The density of niobium can be found as follows:


ρ=nAa3NA,\rho=\dfrac{nA}{a^3N_A},ρ=292.9 amugmol(3.3108 cm)36.0231023 mol1=8.58 gcm3.\rho=\dfrac{2\cdot92.9\ amu\cdot\dfrac{g}{mol}}{(3.3\cdot10^{-8}\ cm)^3\cdot6.023\cdot10^{23}\ mol^{-1}}=8.58\ \dfrac{g}{cm^3}.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS