Question #160535

John is on top of the building and Jack is down if John throws ball at an angle ok 60 and with initial velocity 20m/s at what height will the ball reach after 2s


1
Expert's answer
2021-02-02T09:30:31-0500

The ball will move upward during


t=v sin60°g=1.77 s.t=\frac{v\text{ sin}60°}{g}=1.77\text{ s}.

The height above the building top is


h=gt22=15.3 m.h=\frac{gt^2}{2}=15.3\text{ m}.

Then the ball falls during 2-1.77=0.23 s and covers a vertical distance of


d=gt122=0.259 m.d=\frac{gt_1^2}{2}=0.259\text{ m}.

Thus, the ball will be at a height of


H=hd=15 mH=h-d=15\text{ m}

above the building.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS