Question #160456

A 500 g bucket of water is lifted from the bottom of the well. The height that the waters lifted is 12 m. How much work is being done to accomplish this?


1
Expert's answer
2021-02-01T15:04:13-0500
W=Fh=mgh=0.5 kg9.8ms212 m=58.8 J.W=Fh=mgh=0.5\ kg\cdot9.8\dfrac{m}{s^2}\cdot12\ m=58.8\ J.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS