Question #160358

An air column which has a fixed length 0.78 m is closed at one end and open at the other end. It produces a 2nd resonant frequency of 335 Hz. Calculate the speed of sound in air.


1
Expert's answer
2021-02-01T15:04:35-0500

Perhaps, in the text of the task there is a typo, because there is no second harmonic (or resonant frequency) for a closed-end air column (it produces only odd-numbered harmonics). So, let's assume that air column produces 3rd resonant frequency of 335 Hz. For the third harmonic, the wavelength is 3/43/4 the length of closed-end air column. Therefore, we can write:


λ=34L=340.78 m=0.585 m.\lambda=\dfrac{3}{4}L=\dfrac{3}{4}\cdot0.78\ m=0.585\ m.

Finally, we can find the speed of sound in air from the wave-speed formula:


v=fλ=335 Hz0.585 m=196 ms.v=f\lambda=335\ Hz\cdot0.585\ m=196\ \dfrac{m}{s}.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS