Problem Solving
1. A television station broadcasts in the frequency range of 470 to 478 MHz.
Calculate the corresponding wavelength range. Is it a VHF or a UHF station?
2. Find the frequencies of the following:
a. FM radio wave with a wavelength of 3 m
b. microwave with a wavelength of 0.03 m
c. x-rays with a wavelength 0f 0.5 mm.
3. If the frequency of an EM wave is 106 Hz, what is its wavelength in
nanometers? in meters? What type of electromagnetic wave is this?
(1) "\\lambda=c\/\\nu"
"\\lambda_1=c\/\\nu_1=3\\cdot10^8\/478\\cdot10^6=0.627(m)"
"\\lambda_2=c\/\\nu_2=3\\cdot10^8\/470\\cdot10^6=0.638(m)"
UHF station.
(2) "\\nu=c\/\\lambda"
a) "\\nu=3\\cdot10^8\/3=1\\cdot10^8(Hz)"
b) "\\nu=3\\cdot10^8\/0.03=1\\cdot10^{10}(Hz)"
c) "\\nu=3\\cdot10^8\/0.5\\cdot10^{-3}=6\\cdot10^{11}(Hz)"
(3) "\\lambda=c\/\\nu=3\\cdot10^8\/106=2.83\\cdot10^6(m)=2.83\\cdot10^{15}(nm)"
Radio wave (SLF)
Comments
Leave a comment