Answer to Question #156387 in Physics for Harp

Question #156387

A and B are 420 m apart. A RUNS A CONSTANT VELOCITY OF 9M/ S. A runs with a constant velocity of 5m/s.

Where and when do they meet?


1
Expert's answer
2021-01-19T07:12:11-0500

The relative velosity of A with respect to B is

vAB=vA+vB=9m/s+5m/s=14m/sv_{AB}=v_A+v_B=\rm 9\: m/s+5\: m/s=14\: m/s

The A and B will meet after

Δt=dvAB=420m14m/s=30s\Delta t=\frac{d}{v_{AB}}=\rm\frac{420\: m}{14\: m/s}=30\: s

The A will travel

dA=vAΔt=9m/s30s=270md_A=v_A\Delta t=\rm 9\: m/s\cdot 30\: s=270\: m

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog