A rope is tied to the top of a 10 m flag pole. The rope is tensioned to 120N and then tied to a stake in the ground 20m from the bottom of the pole. The ground is level. Find the vertical and horizontal components of this force.
Expert's answer
The situation is shown in the figure. From the right triangle △ABC, obtain:
AB=CB2+AC2=102+202=105m
The vertical projection of the force F is:
Fv=Fsinθ
According to the sine definition, obtain:
Fv=FABCB=12010510=5120=245N
The horizontal projection is (according to the cosine definition):