Question #155281

a box is is given a push so that it slides across the floor. How far will it go, given that the coefficient for kinetic friction is 0.15 and the push imparts an initial speed of 3.5m/s?



Expert's answer

Let's apply the work-kinetic energy theorem:


ΔKE=W,\Delta KE=W,KEf−KEi=−Fk.frd,KE_f-KE_i=-F_{k.fr}d,0−12mv2=−μkmgd,0-\dfrac{1}{2}mv^2=-\mu_k mgd,d=12v2μkg,d=\dfrac{1}{2}\dfrac{v^2}{\mu_kg},d=12⋅(3.5 ms)20.15⋅9.8 ms2=4.2 m.d=\dfrac{1}{2}\cdot\dfrac{(3.5\ \dfrac{m}{s})^2}{0.15\cdot 9.8\ \dfrac{m}{s^2}}=4.2\ m.

Answer:

d=4.2 m.d=4.2\ m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS