Question #155230

Cupid is hovering in the air when he shoots an arrow giving it a horizontal velocity of 14 m/s. If the arrow covers a horizontal displacement of 17 m before landing on the ground, from what height was the arrow shot from Cupid’s bow?


Expert's answer

Let's first find the time that the arrow takes to reach the ground:


x=v0t,x=v_0t,t=xv0=17 m14 ms=1.21 s.t=\dfrac{x}{v_0}=\dfrac{17\ m}{14\ \dfrac{m}{s}}=1.21\ s.

Finally, we can find the height from which the arrow was shot:


y=12gt2,y=\dfrac{1}{2}gt^2,y=12⋅9.8 ms2⋅(1.21 s)2=7.2 m.y=\dfrac{1}{2}\cdot 9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot(1.21\ s)^2=7.2\ m.

Answer:

y=7.2 m.y=7.2\ m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS