Question #154806

A slim rod 2.0 m long has two small 0.5 kg bodies attached at its two ends and a 0.25 kg body at its midpoint. Find the moment of inertia of the system of masses about an axis perpendicular to the rod and intersecting it at 0.50 m from one end.

Assume that the rod has negligible mass.


Expert's answer

I=0.5⋅0.52+0.5⋅(2−0.5)2+I=0.5\cdot0.5^2+0.5\cdot(2-0.5)^2+


+0.25⋅(2/2−0.5)2=1.313(kg⋅m2)+0.25\cdot(2/2-0.5)^2=1.313(kg\cdot m^2) . Answer

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS