Question #154800

Upon entering a straight section of highway, Batman accelerates the Batcycle for 7.50 s, increasing its velocity from 24 m/s [S] to 38 m/s [S]. Calculate the Batcycle’s displacement while accelerating. 


Expert's answer

Let's first find the acceleration of the Batcycle:


a=v−v0t=38 ms−24 ms7.5 s=1.86 ms2.a=\dfrac{v-v_0}{t}=\dfrac{38\ \dfrac{m}{s}-24\ \dfrac{m}{s}}{7.5\ s}=1.86\ \dfrac{m}{s^2}.

Finally, we can find the Batcycle’s displacement from the kinematic equation:


d=v0t+12at2,d=v_0t+\dfrac{1}{2}at^2,d=24 ms⋅7.5 s+12⋅1.86 ms2⋅(7.5 s)2=232.3 m.d=24\ \dfrac{m}{s}\cdot 7.5\ s+\dfrac{1}{2}\cdot 1.86\ \dfrac{m}{s^2}\cdot(7.5\ s)^2=232.3\ m.

Answer:

d=232.3 m.d=232.3\ m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS