Question #154531

14. A drive shaft of radius 15 cm has an angular frequency of 100 rpm. Determine

a) The tangential velocity

b) The centripetal acceleration



Expert's answer

Let R=15cm=0.15mR = 15cm = 0.15m be the radius, and f=100rpm=5/3Hzf = 100rpm = 5/3Hz be the angular frequency. By defintion, the period of motion (time of one revolution) is:


T=1fT = \dfrac{1}{f}

The tangential velocity is then the full circule length divided by period:


v=2πRT=2πRfv=2π⋅0.15⋅53≈1.57m/sv = \dfrac{2\pi R}{T} = 2\pi R f\\ v = 2\pi \cdot 0.15\cdot \dfrac53 \approx 1.57 m/s

The centripetal acceleration is:


a=v2Ra=1.5720.15≈16.4m/s2a = \dfrac{v^2}{R}\\ a = \dfrac{1.57^2}{0.15} \approx 16.4m/s^2

Answer. a) 1.57 m/s, b) 16.4 m/s^2.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS