Question #154068

Earth has a mass of 5.97×1024 kg and a radius of 6,370 km. What is its moment of

inertia if it is assumed to be a solid sphere of uniform density?


Expert's answer

The moment of inertia of a uniform solid sphere is:


I=25mr2I = \dfrac25mr^2

where m=5.97×1024kgm = 5.97\times 10^{24}kg is its mass, and r=6.37×106mr = 6.37\times 10^6m is its radius. Thus, obtain:


I=25⋅5.97×1024⋅(6.37×106)2≈9.7×1036kg⋅m2I = \dfrac25\cdot 5.97\times 10^{24}\cdot (6.37\times 10^6)^2 \approx 9.7\times10^{36} kg\cdot m^2

Answer. 9.7×1036kg⋅m29.7\times10^{36} kg\cdot m^2.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS