Question #151999

A spot car skids off of a wet mountain at 48.5 m/s and lands in the river, 110 m below the road. How long will it take for the sports car to land in the water

Expert's answer

We can find the time that the car takes to reach the water from the kinematic equation:


y=12gt2,y=\dfrac{1}{2}gt^2,t=2yg=2⋅110 m9.8 ms2=4.74 s.t=\sqrt{\dfrac{2y}{g}}=\sqrt{\dfrac{2\cdot 110\ m}{9.8\ \dfrac{m}{s^2}}}=4.74\ s.

Answer:

t=4.74 s.t=4.74\ s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS