A force of magnitude 7.50 N pushes three boxes with masses
m1 = 1.30 kg, m2 = 3.20 kg and m3 = 4.90 kg as shown in Figure 5–20. Find the magnitude of the contact force (a) between boxes 1 and 2, and (b) between boxes 2 and 3.
F=(m1+m2+m3)a7.5=(1.3+3.2+4.9)aa=0.798s2m 1)
F12=(1.30)(0.798)=1.04 N
2)
F23=(3.20)(0.798)+1.04=3.59 N