Question #149389
Solve the problems below and show the complete solution.

A vertical spring has a force constant k of 130N/m and a mass of 0.645kg is placed on top of it.
a) Calculate the mass of the object in N. F = w g
b) Calculate the x if the spring be compressed. F = k x
x = F / k
1
Expert's answer
2020-12-10T08:48:40-0500

a) We can find the mass of the object from the formula:


F=mg=0.645 kg9.8 ms2=6.32 N.F=mg=0.645\ kg\cdot 9.8\ \dfrac{m}{s^2}=6.32\ N.

b) We can calculate xx from the Hooke's Law:


F=kx,F=kx,x=Fk=6.32 N130 Nm=0.048 m.x=\dfrac{F}{k}=\dfrac{6.32\ N}{130\ \dfrac{N}{m}}=0.048\ m.

Answer:

a) F=6.32 N.F=6.32\ N.

b) x=0.048 m.x=0.048\ m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS