Answer to Question #146116 in Physics for Evanthi Kushta

Question #146116
Work out the velocity of the motorbike between 60 and 80 seconds into its journey. Show your calculations
1
Expert's answer
2020-11-23T10:31:19-0500
V=11005508060=27.5msV=\frac{1100-550}{80-60}=27.5\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog