By the definition of the Newton's Second Law of Motion, we have:
Answer:
a=5 ms2.a=5\ \dfrac{m}{s^2}.a=5 s2m.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments