Answer to Question #145857 in Physics for Erica

Question #145857
What net force is needed to accelerate a 25 kg cartat 14 m/s2?
1
Expert's answer
2020-11-25T10:52:20-0500

It is simple: according to Newton's second law, to find the net force, you need to multiply mass by acceleration:


F=ma=2514=350 N.F=ma=25\cdot14=350\text{ N}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog