Question #145706

A soccer ball is kicked at an angle of 22 degrees and a velocity of 30 m/s. What is the highest point the ball reaches?


Expert's answer

Let's write the equation of motion of the soccer ball in vertical direction:


y=v0trisesinθ−12gtrise2,y=v_0t_{rise}sin\theta-\dfrac{1}{2}gt_{rise}^2,


here, v0=30 msv_0=30\ \dfrac{m}{s} is the initial velocity of the soccer ball, triset_{rise} is the time that the soccer ball takes to reach the maximum height (or the highest point), θ=22∘\theta=22^{\circ} is the launch angle, yy is the vertical displacement of the soccer ball (or the height) and g=9.8 ms2g=9.8\ \dfrac{m}{s^2} is the acceleration due to gravity.

Let's first find the time that the soccer ball takes to reach the maximum height from the kinematic equation:


vy=v0sinθ−gtrise,v_y=v_0sin\theta-gt_{rise},0=v0sinθ−gtrise,0=v_0sin\theta-gt_{rise},trise=v0sinθg.t_{rise}=\dfrac{v_0sin\theta}{g}.


Then, we can substitute triset_{rise} into the equation for yy and find the maximum height:



ymax=v0sinθ⋅v0sinθg−12g(v0sinθg)2,y_{max}=v_0sin\theta\cdot\dfrac{v_0sin\theta}{g}-\dfrac{1}{2}g(\dfrac{v_0sin\theta}{g})^2,ymax=v02sin2θ2g,y_{max}=\dfrac{v_0^2sin^2\theta}{2g},ymax=(30 ms)2⋅sin222∘2⋅9.8 ms2=6.44 m.y_{max}=\dfrac{(30\ \dfrac{m}{s})^2\cdot sin^222^{\circ}}{2\cdot 9.8\ \dfrac{m}{s^2}}=6.44\ m.

Answer:

ymax=6.44 m.y_{max}=6.44\ m.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS