Answer to Question #145097 in Physics for Joshua

Question #145097
A vehicle tire has a radius of 0.27 meters. If the vehicle accelerates in a straight line from rest at 2.85 m/s/s, calculate for the angular acceleration of the front passenger tire.
1
Expert's answer
2020-11-23T05:36:20-0500
α=arα=2.850.27=10.6rads2\alpha=\frac{a}{r}\\\alpha=\frac{2.85}{0.27}=10.6\frac{rad}{s^2}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog