Question #144539

A car with mass 1800 kg traveling south at a speed of 35 m/s collides at an intersection with a 2500 kg van traveling west at a speed of 40m/s. Find the magnitude and direction of the velocity of the wreckage after the collision, assuming that the vehicles undergo a perfectly inelastic collision and assuming that friction between the vehicles and the road can be neglected.



Expert's answer


Let's write down the momentum conservation law:


m1v1+m2v2=(m1+m2)v′m_1\mathbf{v}_1 + m_2\mathbf{v}_2 = (m_1+m_2)\mathbf{v}'

where m1=1800kgm_1 = 1800kg, v1=35m/sv_1 = 35m/s, m2=2500kgm_2 = 2500kg, and v2=40m/sv_2 = 40m/s. v′\mathbf{v}' is their velocity after the collision. Its magnitude is:


v′=∣m1v1+m2v2∣m1+m2v' = \dfrac{|m_1\mathbf{v}_1 + m_2\mathbf{v}_2|}{m_1 + m_2}

Since m1v1m_1\mathbf{v}_1 and m2v2m_2\mathbf{v}_2 form right triangle, the magnitude of their sum will be:


∣m1v1+m2v2∣=(m1v1)2+(m2v2)2|m_1\mathbf{v}_1 + m_2\mathbf{v}_2| = \sqrt{(m_1v_1)^2 + (m_2v_2)^2}

Thus, obtain:


v′=(m1v1)2+(m2v2)2m1+m2v′=(1800⋅35)2+(2500⋅40)21800+2500≈27.49 m/sv' = \dfrac{\sqrt{(m_1v_1)^2 + (m_2v_2)^2}}{m_1 + m_2}\\ v' = \dfrac{\sqrt{(1800\cdot 35)^2 + (2500\cdot 40)^2}}{1800 + 2500} \approx 27.49\space m/s

The direction is shown in the figure.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS