Question #144450
A 50 kg crate rests on a level floor. Solve for the coefficient of static friction, if the static friction is 298.9 N.
1
Expert's answer
2020-11-17T11:30:03-0500

We can find the coefficient of static friction from the formula:


Fs.fr.=μsN=μsmg,F_{s.fr.}=\mu_sN=\mu_smg,μs=Fs.fr.mg=298.9 N50 kg9.8 ms2=0.61\mu_s=\dfrac{F_{s.fr.}}{mg}=\dfrac{298.9\ N}{50\ kg\cdot 9.8\ \dfrac{m}{s^2}}=0.61

Answer:

μs=0.61\mu_s=0.61


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS