Question #144448
A ball is thrown up with an initial speed of 20 ft/s. How high will it rise? How long will it take the body to reach the maximum height? How long will it be in air? Solve for the average speed
1
Expert's answer
2020-11-16T07:48:49-0500
t=vg=200.30489.8=0.622 st=\frac{v}{g}=\frac{20\cdot0.3048}{9.8}=0.622\ s

v2=2gh(200.3048)2=2(9.8)hh=1.9 mv^2=2gh\\(20\cdot0.3048)^2=2(9.8)h\\h=1.9\ m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS